Mentoring – ako nastaviť proces mentorovania vhodným spôsobom?

Dňa 19. januára 2023 sme mali už tretie stretnutie s našou certifikovanou lektorkou mentoringu Luciou Šepeľákovou z Pedagogickej fakulty Prešovskej univerzity. Na workshope sme sa venovali modelu životného cyklu mentoringu. Učili sme sa ako pomenovať ciele mentoringu, ktoré by mali byť nielen tradične SMART ale SMARTED, doplnené o E (excited) a R (recorded). Rozprávali sme sa ako vhodne nastaviť vzťah medzi mentorom a mentorovaným a ako klásť tie správne otázky. Zistili sme, že rozhovor s mentorom potrebuje byť zakončený pomenovaním akčných krokov, aby mohol viesť ku pozitívnej zmene. Naučili sme sa ako fungujú konštruktívne otázky a aké sú dôležité pre uvedomenie a plánovanie mentorovaného. Na záver sme si vyskúšali mentoringový rozhovor. V ďalšej fáze budeme pokračovať individuálnymi hodinami mentoringu s našou mentorkou, na ktoré sa už veľmi tešíme.