Zdroj: www.pixabay.com (autor: TheDigitalArtist)
- Koordinátor: Oto Hudec
- Trvanie: 2022-2026
- Financovanie: Európska komisia
- Cieľ projektu: vytvoriť platformu centier odbornej excelentnosti v 5 rôznych európskych krajinách a zaviesť európsku kultúru inovácií, inkluzívnosti a excelentnosti v tomto sektore udržateľných a obnoviteľných energií.
Publikácie:

- Koordinátorka: Nataša Urbančíková
- Trvanie: 2021-2024
- Financovanie: Európska komisia
- Cieľ projektu: zlepšiť podmienky na univerzitách a inovatívnym spôsobom vzdelávať študentov.
Publikácie:
- Koordinátorka: doc. Ing. Nataša Urbančíková, PhD.
- Trvanie: 2024-2028
- Financovanie: Európska komisia
- Webová stránka: www.investech-cove.eu
- Číslo projektu: 101143958
Projekt INVESTEch má za cieľ:
- uľahčovať rozvoj zručností a využívanie inovatívnych technológií
- podporovať zelenú transformáciu a sociálnu inklúziu
- poskytovať príležitosti na medzinárodnú spoluprácu a výmenu osvedčených postupov.
- vytvoriť CoVE v piatich európskych regiónoch začlenením rámca Quintuple Innovation Helix (Q2IH)
Na projekte spolupracuje 18 partnerov z piatich krajín (Slovensko, Grécko, Cyprus, Bulharsko a Litva). Technická univerzita v Košiciach je koordinátorom projektu. Projekt sa realizuje vo vzájomnej spolupráci Ekonomickej fakulty a Fakulty elektrotechniky a informatiky.
Rýchly pokrok a neustále sa meniace prostredie v sektore informačno-komunikačných technológií (IKT) vytvára silný tlak na rozvoj nových zručností a inovácií. Súčasné programy odborného vzdelávania a prípravy však často nedokážu držať krok s týmito zmenami a nie vždy poskytujú študentom zručnosti a možnosti potrebné na úspech v tomto sektore.
Projekt INVESTech (Innovation Vocational Excellence and Sustainability in Tech, 101143958; ERASMUS-EDU-2023-PEX-COVE) má za cieľ podporiť inovačný potenciál odborného vzdelávania a prípravy v partnerských krajinách uplatnením rámca Quintuple Helix – posilňovaním partnerstiev medzi akademickou obcou, priemyslom, verejným sektorom, občianskou spoločnosťou a životným prostredím.
V rámci projektu bude vytvorená nadnárodná platforma pre spoluprácu centier odbornej excelentnosti (CoVE) v oblasti IKT v piatich európskych regiónoch: Košice na Slovensku, Attica v Grécku, Sofia v Bulharsku, Nikózia na Cypre a Klaipeda v Litve.
Publikácie:
- Koordinátorka: doc. Ing. Nataša Urbančíková, PhD.
- Trvanie: 2024-2027
- Financovanie: Európska komisia
- Webová stránka: https://greendimension.eu/
- Číslo projektu: 2024-1-SK01-KA220-HED-000243273
Cieľom projektu je konkrétne:
- Aktualizovať učebné osnovy na vysokých školách tak, aby integrovali zručnosti v oblasti udržateľnosti s tradičnými vzdelávacími cieľmi.
- Organizovať stáže, ktoré sa okrem špecifických vzdelávacích cieľov predmetu budú zameriavať aj na rozvoj zručností v oblasti udržateľnosti.
- Budovať kapacity učiteľov vysokých škôl, aby vedeli revidovať a aktualizovať svoje kurzy o zručnosti v oblasti udržateľnosti.
- Rozvíjať kapacity podnikových mentorov v oblasti plánovania a organizovania stáží s cieľom rozvíjať u stážistov zručnosti v oblasti udržateľnosti.
Projekt spolupracuje s partnermi z Malty (Ascend Consulting, Malta College of Arts, Science and Technology), Grécka (IDEC S.A., Aegean University) a Slovenska (Technická univerzita v Košiciach, ASTRA). Koordinátorom projektu je TU Košice.
Prechod na zelenú ekonomiku prinesie nové pracovné príležitosti, no zároveň si vyžiada značné úsilie pri zvyšovaní a rekvalifikácii súčasnej pracovnej sily. Európska únia naliehavo potrebuje kvalifikovanú pracovnú silu s odbornými znalosťami v oblasti udržateľnosti, aby mohla riešiť environmentálne výzvy, ktorým kontinent čelí.
Nedostatok odborníkov so zručnosťami v oblasti udržateľnosti v Európe však bráni pokroku v dosahovaní environmentálnych cieľov. Súčasný systém vysokoškolského vzdelávania často nedostatočne integruje zručnosti v oblasti udržateľnosti do svojich akademických programov. Vysokoškolskí študenti musia okrem teoretických vedomostí rozvíjať aj praktické zručnosti potrebné na riešenie reálnych environmentálnych výziev.
Na tieto výzvy reaguje projekt GREENDALE, ktorého cieľom je rozvíjať a aplikovať zručnosti v oblasti udržateľnosti u študentov vysokých škôl z rôznych odborov
- Koordinátorka: Mgr. Nina Hadidomová
- Trvanie: 2022-2025
- Financovanie: Európska komisia
- Webová stránka: www.diceaccelerator.eu
- Číslo projektu: 2022-1-SK01-KA220-HED-000087668
Projekt DICE má za cieľ:
- Poskytnúť univerzitným pedagógom a tvorcom kurzov integrovaný rámec pre digitálnu občiansku angažovanosť, a to na základe hodnôt zistených vo výskume
- Vytvoriť manuál, ktorý bude obsahovať proces tvorby digitálnych kurzov občianskej angažovanosti krok za krokom
- Overiť vyššie uvedené nástroje prostredníctvom pilotovania a spustenia novej platformy digitálneho akcelerátora
- Poskytnúť zbierku osvedčených postupov, referencií a strategických odporúčaní
Poslaním univerzít nie je len vzdelávať študentov a robiť výskum. Existuje aj takzvané tretie poslanie univerzít, ktorým je spájať akademickú obec a komunitu ľudí, ktorá ju obklopuje. Univerzity by mali podnecovať občiansku angažovanosť a vytvárať navzájom silne prepojené a občiansky uvedomelé komunity. Zároveň sa univerzít týka aj všadeprítomná digitalizácia, ktorá zasahuje do všetkých jej procesov. Prepojenie digitalizácie a občianskej angažovanosti by univerzitám pomohlo rozšíriť svoje pole pôsobnosti, prinieslo nové spektrum aktivít a umožnilo zapojenie väčšieho množstva aktérov, pretože by sa odstránili fyzické bariéry.
Projekt DICE sa zameriava práve na skombinovanie digitalizácie a tretieho poslania univerzít, a to tak, že poskytne univerzitným pedagógom a tvorcom kurzov presný postup, ako si môžu vytvoriť vlastný digitálny kurz občianskej angažovanosti a preniesť ju tak do online sveta.
Publikácie:
- Zodpovedný: prof. RNDr. Oto Hudec, CSc.
- Trvanie: 2024-2025
- Financovanie: Európska komisia
- Webová stránka: https://label4future.eu/
- Číslo projektu: 101133162
Projekt má za cieľ:
- Budovanie kapacít a nástrojov na pochopenie, predstavenie a špecifikáciu budúcich výziev v kontexte zelenej transformácie a cirkulárnej ekonomiky. Projekt si kladie za cieľ budovať kapacity MSP, miestnych verejných orgánov a výskumných inštitúcií v menej rozvinutých regiónoch EÚ. Prostredníctvom workshopov, mentorovania a finančnej podpory poskytuje Label4Future účastníkom nástroje a znalosti na pochopenie hodnotových reťazcov, vývoj nových modelov a implementáciu praktík cirkulárnej ekonomiky.
- Analýza európskych hodnotových reťazcov a artikulácia vlastných obchodných modelov, produktov a služieb zainteresovaných strán.
- Prioritizácia, navrhovanie a implementácia inovačných projektov, ktoré prispievajú k budovaniu kapacít MSP, miestnych verejných orgánov a výskumných inštitúcií.
- Podpora spolupráce viacerých zainteresovaných strán na medzi-regionálnych a medzi-sektorových úrovniach.
- Poskytovanie kontinuálnej systematickej inštitucionálnej podpory pre výskum, vývoj a inovácie v prechode na modely cirkulárnej ekonomiky.
Label4Future je iniciatíva, ktorá zapája zainteresované strany štvornásobnej špirály (4-H)—z akademickej sféry, priemyslu, vlády a občianskej spoločnosti—z menej rozvinutých aj viac rozvinutých regiónov EÚ. Táto iniciatíva využíva dizajnové postupy, nové technológie, rozvoj budúcich scenárov a inovatívne prístupy v oblasti mediálneho umenia, výskumu a inovácií. Cieľom je definovať, prioritizovať a testovať investičné projekty do inovácií, ktoré zvyšujú kapacity malých a stredných podnikov (MSP), miestnych verejných orgánov a výskumných inštitúcií v menej rozvinutých regiónoch. Pochopením a implementáciou hodnotových reťazcov a posilňovaním regionálnych ekosystémov sa Label4Future snaží prepojiť zainteresované strany z pokročilých aj menej pokročilých regiónov EÚ s cieľom podporiť prechod na viac cirkulárny a udržateľný ekonomický model.
Label4Future zapája aktérov inovácií v menej rozvinutých regiónoch tak, aby pochopili a predstavili si rozsah budúcich výziev. Iniciatíva bude uľahčovať definovanie a prioritizáciu investičných projektov do inovácií a podporovať inovatívny prístup k cirkulárnej ekonomike, poháňaný medzi-regionálnymi kreatívnymi odvetviami—dizajnom a novým mediálnym umením. Inovačné projekty sa zamerajú na sektory ako stavebníctvo, 3D tlač a balenie, a budú vyvíjané, produkované a testované v reálnom prostredí prostredníctvom medzi-regionálnych 4-H tandemov.
PARTNERI:
- CREATIVE INDUSTRY KOSICE (CIKE) (SK)
- STICHTING EUROPEAN CREATIVE BUSINESS NETWORK (ECB Network) (NE)
- GOSPODARSKA ZBORNICA SLOVENIJE (CCIS) (SL)
- AUSTRIA WIRTSCHAFTSSERVICE (AWS) (AT)
- AS ELECTRONICA (AT)
- KREATIVINI PRAHA (CZ)
- TECHNICKÁ UNIVERZITA V KOŠICIACH (TUKE) (SK)
Mestá, ktoré pretrvajú: socioekonomické hodnotenie udržateľnosti v mestskom prostredí
- Zodpovedný riešiteľ: Miriam Šebová
- Trvanie: 2022-2025
- Financovanie: VEGA
Publikácie:
Úspech, neúspech a ašpirácie detí žijúcich v chudobe
- Zodpovedný riešiteľ: Tomáš Želinský
- Trvanie: 07/2020-06/2024
- Financovanie: APVV-19-0329
- Cieľ projektu: navrhnúť inovatívny prístup k experimentálnemu meraniu ašpirácií a identifikácii skreslení v ašpiráciách.
Publikácie:

Hodnota za peniaze vo verejnom obstarávaní
- Zodpovedný riešiteľ: Matúš Kubák
- Trvanie: 2023-2026
- Financovanie: VEGA
- Cieľ projektu: Determinovanie vplyvov aplikácie konceptu hodnoty za peniaze na ekonomiku a odhad spoločenskej hodnoty jeho uplatňovania.
Publikácie: